Porady

Porady

 porady_1Zabieg chirurgiczny – wskazówki

1. Wypluć tampon po ok.30 min od zabiegu.
2. Nie płukać jamy ustnej w dniu zabiegu.
3. Stosować zimne okłady w okolicy pozabiegowej (na zewnątrz jamy ustnej).
4. Płukac jamę ustną od dnia następnego preparatami typu:
Eludril, Corsodyl (zawierające chloreksydynę).
5. Nie nagrzewać okolicy pozabiegowej (nie palić, nie spać na tej stronie, nie spożywać
gorących pokarmów i napojów).
6. W razie konieczności kontynuować antybiotykoterapię do 5-ciu dni po zabiegu oraz
stosować środki przeciwbólowe typu Ibumrom, Nurofen, Ketonal.
7. Jeśli jakiekolwiek objawy lub skutki uboczne po zabiegu budzą niepokój, prosimy
skontaktować się z lekarzem w naszej klinice (tel. 71 783 37 01, 699 987 996).
********************************************************************************

 

 

porady_2

Implantologia – wskazówki po wstawieniu implantu

PIERWSZY TYDZIEŃ PO ZABIEGU
1. Bezpośrednio po zabiegu proszę zrobić zimny okład z lodu na twarz przez 2-3 godziny i okresowo do wieczora tego samego dnia ( 20 minut co godzinę ).
2. Umiarkowany ból, obrzęk czy zasinienie w okolicy operowanej jest normalnym objawem gojenia się tkanek, jednak w razie niepokoju należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym.
3. Jeść lub pić można dopiero po odzyskaniu pełnego czucia w znieczulanej okolicy.
4. Przez pierwsze 2 dni po zabiegu mówić możliwie mało.
5. Przez pierwsze 2 dni po zabiegu nie palić papierosów, nie pić kawy i alkoholu, ograniczyć przez następne dziesięć dni.
6. Unikać ciepłych, twardych potraw na rzecz miękkich i chłodnych, a w żadnym przypadku nie żuć kęsów jedzenia w okolicy wszczepu.
7. Należy unikać wszelkich wysiłków, nie schylać się, nie dźwigać ciężarów, nie uprawiać sportu ( ekstremalnego, wyczynowego przez 4 tygodnie), nie korzystać z sauny i solarium.
8. Unikać długotrwałych rozmów przez telefon komórkowy po stronie operowanej.
9. Ograniczyć prowadzenie pojazdów mechanicznych przez 12 godzin po zabiegu.
10. Po każdym posiłku przepłukać usta chłodną wodą, 3-4 razy dziennie stosować płukanki odkażające jamę ustną m.in. takie jak Corsodyl, Dentosept, Eludril, Dentosept zgodnie z załączonymi do nich instrukcjami stosowania (niektóre preparaty trzeba rozcieńczać!).
11. Regularnie czyścić pozostałe zęby, oszczędzać jednak okolicę wszczepu – używać wyłącznie ręcznej szczotki do zębów z miękkim włosiem.
12. Nie manipulować językiem w okolicy wszczepu, nie uciskać miejsca szycia oraz nie zasysać śliny w okresie pooperacyjnym,gdyż może to być przyczyną gorszego gojenia się dziąseł i kości.
13. Przy ewentualnych krwotokach delikatnie ucisnąć gazik w miejscu krwawienia, jeśli po upływie 30 minut krwotok nie ustanie,zadzwonić do poradni.
14. W przypadku zabiegów w okolicy zatok szczękowych/nosa i związanym z tym zatkaniem nosa, utrudnionym oddychaniem stosować krople obkurczające na katar np. Xylogel, niekorzystnie na gojenie wpływają różnice ciśnienia spowodowane przez wydmuchiwanie nosa.
15. Po około 2 tygodniach należy zgłosić się na zdjęcie szwów.

PO ZDJĘCIU SZWÓW I PRZEZ NASTĘPNE 6 TYGODNI I PÓŹNIEJ
1. Czyścić miękką szczoteczką według wskazań lekarza wszczep i masować dziąsło wokół wszczepu.
2. Nie dotykać palcami wszczepu, nie „szukać” go językiem.
3. Unikać w miarę możliwości przez 6 tygodni większych wysiłków zwłaszcza jeśli wyczuwalne jest tętnienie w okolicy wszczepu.
4. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej konieczne są kontrole co 6 miesięcy z wykonaniem zdjęcia RTG w trakcie rutynowych badań
stomatologicznych.
********************************************************************************

porady_3Protetyka – zalecenia dotyczące PROTEZY ACETALOWEJ

1.Do czyszczenia protezy z acetalu nie używaj środków typu COREGA TABS czy innych niedozwolonych dla niej substancji czyszczących
2.Po każdym posiłku protezę czyść delikatnie miękką szczotką pod bieżącą, chłodną wodą. Do czyszczenia można użyć past do standardowej higieny jamy ustnej nie zawierających substancji ściernych (wybielających)
3.Nieużywaną protezę, po uprzednim umyciu przechowuj w pojemniku wypełnionym chłodną,czystą wodą
4.Nie zostawiaj protezy na słońcu i w pobliżu źródeł światła,ani nie umieszczaj jej przy otwartym ogniu (materiał acetalowy jest łatwopalny)
5.Proteza nie jest widoczna na zdjęciach RTG
6.Proteza nie jest odporna na działanie alkoholu powyżej 40%
7. Proteza może zmienić kolor w kontakcie z karotenem (zawartym np. marchwi)
8.W przypadku kontaktu z substancjami chemicznymi lub niewłaściwej eksploatacji proteza może zmienić kolor oraz stracić właściwości fizyczne
9.W przypadku reakcji alergicznych na materiały protezy niezwłocznie przerwij jej użytkowanie i skontaktuj się z lekarzem
10.Proteza z acetalu jest protezą częściowo podpartą(szkieletową) i jako taka wymaga w trakcie użytkowania okresowej kontroli stomatologicznej

Protetyka – zalecenia dotyczące PROTEZY AKRYLOWEJ
1.Wskazówki dotyczące jedzenia:
a) Zacznij od miękkich potraw (np.jajka, ryby, gotowane warzywa)
b) ostrożnie wprowadzaj potrawy, które lubisz, zaczynając od niewielkich ilości pokrojonych na mniejsze kawałki
c) można użyć kleju do protez zębowych aby były lepiej umocowane i zapewniały większą siłę gryzienia. Gdy proteza jest zbyt luźna należy zamiast kleju rozważyć ewentualne zaczepienie protezy na implantach
2.Wskazówki dotyczące mówienia:
a) Noszenie protez zmienia poziom i intensywność dźwięku,ale jest to zauważalne bardziej dla Ciebie niż dla innych osób
b) Gdy protezy “trzaskają” w czasie mówienia, mów wolniej,aby uniknąć gwałtownych jej ruchów
c) Gryź i przełykaj zanim zaczniesz coś mówić, aby zapobiec zsuwaniu się protez, użyj specjalnego kleju do akrylowych protez zębowych
d) Jeśli odczuwasz większy dyskomfort ćwicz czytanie na głos. W ten sposób przyzwyczaisz się do do tempa i dźwięku swoich słów.
3. Osoby noszące CAŁKOWITE protezy powinny delikatnie szczotkować dziąsła i język miękką szczotką i wodą,aby utrzymać je w dobrej kondycji
4. Osoby noszące CZĘŚCIOWE protezy powinny czyścić pozostałe zęby szczoteczką i pastą,zaleconymi przez stomatologa
5. Szczotkowanie protez powinno odbywać się za pomocą specjalnej nylonowej szczoteczki do protez pastą bez składników ściernych. Dokładnie usuwaj wszelkie osady i resztki jedzenia
********************************************************************************

Wybielanie nocne nakładkowe – instrukcja dla pacjenta
· Starannie wyszczotkować zęby używając pasty do zębów.
· Zdjąć zatyczkę z aplikatora strzykawki.
· Wycisnąć żel ze strzykawki równomiernie do najgłębszych i zewnętrznych części nakładki; z reguły zużywa się połowę zawartości strzykawki.
· Nałożyć napełnioną żelem nakładkę na zęby. UWAGA! Zbyt mocne dociśniecie nakładki spowoduje wypłynięcie zbyt dużej ilości żelu poza nakładkę i pogorszenie efektu kuracji!
· Usunąć nadmiar żelu, który wypłynął poza nakładkę.
· Dwukrotnie przepłukać usta wodą, nie połykać wody, którą się płucze usta!
· Nakładkę z żelem można nakładać w nocy lub w ciągu dnia (minimum kilka godzin jednorazowo)
· Po upływie zaleconego przez lekarza stomatologa czasu zdjąć nakładkę i usunąć resztki żelu z nakładki (płukać tylko letnią wodą – gorąca woda może spowodować odkształcenia w nakładce.
· Nakładkę powinno się zdejmować do jedzenia lub picia, nie należy palić podczas noszenia nakładki.
UWAGA! Nie wolno:
1. Stosować Opalescence u kobiet w ciąży i w czasie karmienia piersią.
2. .Jeść podczas noszenia nakładki.
3. Używać wyrobów tytoniowych (np. papierosy itp.) z założoną nakładką.
4. Wystawiać strzykawek z żelem Opalescence na działanie promieni słonecznych lub wysokiej temperatury.
5.Zamrażać strzykawek z żelem.
WAŻNE:
1.Kolor zębów wzdłuż linii dziąseł (szyjki zębów) jest z reguły ciemniejszy. Te części zęba mogą wymagać dłuższego wybielania niżpozostałe i mogą pozostać lekko ciemniejsze po zakończeniu kuracji.
2. Niewielki odsetek pacjentów może odczuwać nadwrażliwość podczas kuracji. W przypadku pojawienia się dolegliwości należy skontaktować się z prowadzącym lekarzem stomatologiem. Może on zalecić używanie preparatu co drugą lub co trzecią noc lub stosowanie nakładki na jedną do trzech godzin w ciągu dnia.
3. Kwaśnie produkty lub soki ( np. z owoców cytrusowych) mogą powodować nadwrażliwość zębów.
4. Niektórzy pacjenci podczas kuracji mogą uskarżać się na dolegliwości dziąseł, warg , gardła lub języka. Jeżeli trwają one dłużej nizdwa dni lub zwiększają się należy kontaktować się prowadzącym lekarzem stomatologiem. Z reguły efekty uboczne ustępują po jednym do trzech dni po zakończeniu kuracji.
5. Kawa, tytoń i inne produkty mogą z czasem spowodować ponowne powstanie ciemnego zabarwienia zębów. W takim przypadku należy powtórzyć kurację preparatem.
6. Dla zachowania pięknego białego uśmiechu należy regularnie zgłaszać się na badania kontrolne i ewentualne profesjonalne oczyszczanie zębów.
7. Jeżeli pojawiają pytania dotyczące kuracji należy skontaktować się z prowadzącym lekarzem stomatologiem.
8. Niektóre stare wypełnienia amalgamatowe, srebrne plomby” mogą powodować powstanie purpurowego zabarwienia na nakładce. Jest to normalnym zjawiskiem i nie wpływa na przebieg kuracji.
9.W trakcie wybielania oraz ok.2 tygodni po, należy stosować tak zwaną “białą dietę”, pozbawioną naturalnych barwników owocowych i warzywnych (m.in winogrona, buraki, marchewka itp.), czerwonego wina, kawy oraz preparatów z żelazem
10.Po zakończeniu kuracji należy wyrzucić pozostały, nie zużyty żel.