STOP amalgamatom!
Strona główna / STOP amalgamatom!

W środowisku lekarzy co  pewien czas podnoszone są głosy o toksyczności amalgamatu jako wypełnienia stomatologicznego. Wyniki badań w tej dziedzinie nie zawsze są jednoznaczne. Nie mniej jednak – jako klinika charakteryzująca się całościowym podejściem do Pacjenta – jesteśmy zdania, że każda osoba, która posiada takie wypełnienie powinna mieć świadomość potencjalnych zagrożeń, na które może być narażony cały organizm.

Czym jest amalgamat?

Jest to metaliczne wypełnienie stomatologiczne, na które składa się sproszkowane srebro, miedź i cyna z dużą kroplą rtęci*** . Rtęć (stanowi ok. 40–45% mieszaniny ) łączy sproszkowane metale, nadając powstałej substancji plastyczną konsystencję. Metale łączą się ze sobą i rozpoczyna się twardnienie wypełnienia (amalgamacji).

*** W Polsce amalgamat zawierający rtęć wycofano z użycia zaledwie kilka lat temu. Obecnie nie stosuje się już rtęci w metalicznych wypełnieniach.

Co z tego wynika?

Rtęć uwalniana z amalgamatów może powodować osłabienie, bóle głowy, kończyn, problemy żołądkowo-jelitowe i spadek masy ciała. Przyczynia się również do powstawania zmian miejscowych w jamie ustnej, m.in. leukoplakii (stan przednowotworowy).  Większe dawki rtęci mogą prowadzić do uszkodzenia układu nerwowego, serca, wątroby i nerek. Może powodować także depresję, bezsenność, trudności z uczeniem się, alergie, choroby autoimmunologiczne i neurodegeneracyjne (np. choroba Parkinsona, Alzheimera – stopniowe uwalnianie rtęci do naszego organizmu doprowadzić może do niszczenia osłonek mielinowych komórek nerwowych, co może być przyczyną różnych przewlekłych zespołów bólowych, których leczenie często kończy się niepowodzeniem właśnie ze względu na ciągły proces uwalniania się rtęci z amalgamatów). Lista możliwych negatywnych skutków ubocznych jest naprawdę długa. Amalgamatowe plomby bezpośrednio powodują też rozwój przewlekłego schorzenia dziąseł, czyli parodontozy. Szczególnie podatne na te zagrożenia są kobiety w ciąży i dzieci. Opary rtęci uwalniane są także podczas żucia, zgrzytania zębami czy picia gorących napojów.

 „Stop amalgamatom!” 

Udowodnionym naukowo faktem jest wpływ, jaki wywiera rtęć na środowisko i organizm człowieka, dlatego obchodzenie się z tą substancją oraz jej utylizacją w środowisku zewnętrznym wymaga wielu ścisłych i niebezpiecznych procedur. Pytanie nasuwa się samo: dlaczego rtęć ulokowana w amalgamatach miałaby być dla nas w 100% bezpieczna ? Kontrowersje jakie krążą wokół tego tematu są przedmiotem sporu między zwolennikami a przeciwnikami metalicznych wypełnień, dlatego zachęcamy do zapoznania się z fachową literaturą dotyczącą tych  kwestii oraz do samodzielnego podjęcia decyzji o usunięciu bądź pozostawieniu wypełnień amalgamatowych zawierających rtęć.

W związku z licznymi pytaniami na powyższy temat, chcielibyśmy poinformować Państwa,że w naszej klinice istnieje możliwość usunięcia plomb amalgamatowych zawierających rtęć. Nasi doświadczeni stomatolodzy dzięki starannie dopracowanym procedurom oraz nowoczesnym narzędziom zasysającym zapewnią Państwu pełną ochronę (zgodną z obecnymi wytycznymi) . Podczas wizyty można także uzyskać informacje na temat możliwości dalszych działań, dotyczących ewentualnych neutralizacji metali ciężkich nagromadzonych w Państwa organizmie.

Tekst ma charakter poglądowy i informacyjny , a powoływanie się na treści w nim zawarte nie jest prawnie wiążące.